IRANYOGASANA
ایران یوگاسانا

مقالات

یاما

یاما YAMA

یاما به معنی کنترل و انضباط جسم و فکر یا انجام ندادن کاری و شخم زدن زمین و پاکسازی آن می باشد. یاما انسان را از ارتکاب به اعمالی که انجام دادن آن باعث خطراتی برای فرد و جامعه می شود دور نگه می دارد. نهال نفس نیاز به مراقبت دارد و دانایان و پارسایان کهن، که دارای مراتب روحی بالایی بوده اند دریافته اند، دانه این نهال یوگا است. این دانه پس از رشد هشت قسمت می شود که ریشه آن یاما است. مراعات اصول اما شامل توجه به اعمال پنج عصو عمل کننده، دستها، پاها، دهان، اعضای تناسلی و اعضای دفع می شود.

یک یوگی با کنترل اعضای عمل کننده کار خود را آغاز می کند. بنابراین یامه ریشه را تشکیل می دهد و نیاما تنه درخت معرفت را. یاما با اصول نیاما قابل تطبیق است. خصایص معنوی، چراغی فراراه صلح و شادمانی و اساسی ترین بنیاد پیشرفت است. به عبارت دیگر یاما تذهیب کسب خصایص انسانی است برای پالودن درون از آلودگی ها.

یاما پنج اصل دارد. این پنج اصل در واقع پنج قانون بزرگ اخلاقی است که رعایت آن نیکوترین و زیباترین خصائص و ویژگیهای انسانی را در فرد بیدار می کند. به عبارت دیگر یاما تجلی گاه انسانیت است در کسی که بر خویشتن نام والای آدمی را می نهد.

یاما به پرتوجویان این چنین توصیه و تکلیف می نماید: 1. لگام خشم خویش را در دست داشته باش و به هیچ موجود زنده ای اهانت نکن و آزار نرسان 2.برای همنوعان خود بخشنده باش و نسبت به همه موجودات، مهربانی پیشه کن و راستگو و صادق باش. 3.دزدی مکن و به نیروی شهوت خود حاکم باش و بی نیاز زندگی کن.

پنج اصل یاما به شرح زیر است: 1.آهیمسا AHYMSA یا کنترل خشم . 2.ساتیا SATYA راستی 3.آستیا ASTEYA دزدی نکردن حتی با ذهن 4.براهماچاریا BRAHMACHARYA کنترل نیروی جنسی 5.آپاریگ هارا APARYGHARA پرهیز از طمع و آز

  •                 برگرفته از کتاب مبانی یوگا (نهال معرفت) از استاد مهرانگیز نظری نوکانی

نیاما

نیاما شامل انضباط های شخصی است و عبارت از کارهایی است که باید انجام شود تا باعث پاکیزگی درونی و بیرونی شخص گردد و به صدای جسم و روح و رسیدن به آرامش و شادی حقیقی کمک می نماید.پنج اصل نیاما کنترل اعضای حسی، چشمها، بینی، زبان و پوست را به عهده دارد.

پنج اصل نیاما به ترتیب زیر است: ا-پاکی(سوچاSAUCHA) 2-قناعت(سانتشSANTOSH) 3-روزه و ریاضت(تاپاسTAPAS) 4-مطالعه و تعمق درونی(سوادهیستاناSWADHIANA) 5-توجه درونی به خدا(ایشوراپرانیدهاناISHWORA PRANIDHANA)

آسانا

آساناها شامل حرکات و وضعیت هایی است که صدها سال پیش بزرگان یوگا آن را طراحی کرده و با انجام آنها به آرامش ذهنی رسیده اند و به منظور رسیدن به اهداف روحانی و معنوی از آنها استفاده می کرده اند. امروزه در کشورهای غربی با توجه به پیشرفت علم، آساناها از جنبه درمانی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

پاتانجلی معتقد است که انجام آساناها باعث استحکام بدن و ذهن می شود، اما در رساله خود تاکید زیادی به آن نمی کند. او معتقد است که برای آموختن آساناها باید حتما از معلم ورزیده و حضوری استفاده کرد، زیرا اگر آساناها به طرز غلط و ناصحیح انجام بگیرد نه تنها سودی برای شخص نخواهد داشت بلکه احتمال دارد عوارض سوئی نظیر تپش قلب و تشنجات روانی و عصبی را ایجاد نماید. همچنین می گوید به تنه درخت شاخه های متعددی می رویند و طول یکی بسیار زیاد می باشد در حالی که دیگری که در کنار تنه درخت قرار دارد یکی کج و معوج و دیگری راست و مستقیم به نظر می آید، این شاخه ها آساناها هستند.

آسانا دانشی است که به شکل گیری گوناگون جسمی مربوط می شود و اعمال فیزیولوژیک و سایکولوژیک (جسمی و روانی) بدن را تحت نظم روحی واحدی در می آورد که با اصول یوگا منطبق است. در اینجا به طور اختصار نکاتی را در مورد آساناها برای شما بیان می کنم.

1.آساناها برای آن است که ذهن ما را آماده کند تا فیزیک بدن را سالم کنیم، آشنا کردن پرتوجو با سه پدیده انقباض، کشش و رهایی و تفکیک و تشخیص این سه حالت در بدن موضوع بسیار مهمی است.

2.اگر شما آساناها را به طور کامل با هشیاری و آگاهی انجام دهید، در این صورت آساناها را به صورت دیگری احساس خواهید کرد. یاد بگیرید که آساناها را به صورت دیگری احساس خواهید کرد. یاد بگیرید که آساناها را به صورت جامع و یکپارچه انجام بدهید و این حالت را برای مدتی حفظ کنید و در این شرایط توجه کنید که آیا این وضعیت با فکر و یا بدون فکر انجام می گیرد؟ آیا فاصله و فضایی بین شرایط با فکر و بدون فکر وجود دارد؟ آیا مفاهیم بی فکر و با فکر هویت و مفهوم خویش را از دست می دهند؟ اگر شما در شرایط آرامش ذهن قرار بگیرید می توانید این حالت را تمرکز و یا مدیتیشن بنامید.

3. آساناهای آرام بخش که حالت سکون و تمرکز ایجاد می کند، تعادل بیشتری بین قوای روحی و جسمی برقرار می کند.

4.آساناهای نیروبخش حرکاتی هستند که آن دسته از عضلات بدن را که در زندگی روزمره به طور فعال به کار گرفته نمی شوند ورزش می دهد و مانع از تحلیل رفتن و ضعیف شدن آنها می شود. راز شفابخشی و نیروبخشی یوگا نیز در همین نکته نهفته است.

در واقع آسانای نیروبخش عبارت است از تقویت و ورزش عضلات فراموش شده بدن، به خصوص عضلاتی که با ستون مهره ها در ارتباطند و تقویت اندامهای داخلی و همچنین تنظیم کار غدد داخلی. و نتیجه این امر پایداری و تندرستی، عدم تغییر شکل استخوان بندی، رفع دردهای مزمن، حفظ قالب اندام و به طور خلاصه نیرومندی تن و آرامش و آسایش روان است. آسانا شیوه ای است که زندگی را دگرگون کرده و به سوی آگاهی تازه و طبیعی رهبری می کند و اقتدار جسم را باز می گرداند.

مشخصات یک آسانای مطلوب: 1.آرامش و آسایش طبیعی 2.آرامش و سهولت تنفس 3. وجود حس آرامش عمیق در داخل عضلات

کمترین اثر یک آسانای مطلوب عبارت است از: بدن را سبک می کند و به همین خاطر می توانیم به مدت طولانی در این حالت باشیم. آسانا فرد را به خودشناسی می رساند. آساناها را باید به طور مرتب انجام داد. یوگی آن کسی نیست که افراط و تفریط داشته باشد بلکه باید در جاده اعتدال گام بردارد. تمرینات آساناها باید هفته ای دو روز باشد و به صورت یک عادت زیبا در زندگی ما در بیاید و به عنوان یک اصل مهم در زندگی و اصل سوم هاتا یوگا آن را قبول داشته باشیم.

حالا نتیجه و تغییراتی را که انجام آساناها برروی یک یوگی می گذارد را شرح می دهیم. یک یوگی در نتیجه تمرینات آساناها به مدت طولانی، بدن خود را در جایگاه ذهن و روان می بیند و به آن آگاه است. او با بدن خود ارتباط پیدا می کند و آساناها را با آگاهی انجام می دهد و سپس می تواند خشم را از طریق یکی از حواس از بدنش خارج کند.

 

<< ما چیزهایی را که از طریق یاما و نیاما در خود اندوخته ایم از طریق آساناها و پرانایام به وسیله فکر و ذهن به ماهیچه ها و اعصاب تزریق می کنیم. >> شیواناندا

در مطالب آینده با معرفی چند آسانای کلیدی برای پرتوجویان و همچنین معرفی و اجرای سوریاماسکارا ( سلام بر خورشید ) آشنا می شوید. البته به طور فنی و تخصصی آساناها در کتاب <<آساناهای یوگا >> که از همین نویسنده در دست انتشار می باشد شرح داده خواهد شد.

یک نکته بسیار مهم در اجرای آساناها عمل دم و بازدم است، و باید به خاطر داشته باشید که هرگاه قفسه سینه شما باز و ظرفیت ششها زیاد است عمل دم را انجام دهید و هرگاه قفسه سینه شما جمع و ظرفیت ششها کم می شود عمل بازدم را انجام دهید.

همیشه سعی کنید تمرین یوگا را در حالتی نشسته و آرام انجام دهید. این چند دقیقه آرامش باعث می شود تا نگرانیها و تنشهای روزانهء خودتان را فراموش کنید و قوای جسمانی تان را برای انجام این حرکات متمرکز کنید و با اشتیاق خاصی دست به انجام این حرکات بزنید.

در ضمن سعی کنید به این موضوع پی ببرید که مایل هستید، کدام حرکات را بیش از بقیه حرکات انجام دهید. البته حین انجام حرکات این موضوع دائما در ذهنتان عبور می کند. درست شبیه غذا خوردن که دائما جزئیات غذا از ذهنتان می گذرد . پس سعی کنید نسبت به آنها بی تفاوت نباشید زیرا آنها باعث می شوند محتوای تمرینات شما شکل بگیرند.

برگرفته از کتاب مبانی یوگا (نهال معرفت) نوشته استاد مهرانگیز نظری نوکانی