IRANYOGASANA
ایران یوگاسانا

پرانایام PRANAYAMA

نفس و تنفس کردن

حیات و زندگی ، چیزی جز یک سری تنفس نیست. تنفس یعنی حیات. ما می توانیم مدت زمان زیادی بدون خوردن مواد غذایی زنده بمانیم، اما بدون نفس کشیدن مدت کمی دوام می آوریم و این زمان به چند دقیقه هم نمی رسد. بعضی چیزها هستند که برای وجود و بقای ما انسانها از اهمیت زیادی برخوردارند. تنفس یکی از آن چیزهایی است که برای کار کردن بدن از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. در واقع کار کردن تمام اعضای بدن تحت الشعاع نفس و تنفس کردن قرار دارد. تا آنجا که همه انسانها به نفس و یا همان حیات وابسته هستند. بنابراین برای آن که انسانها بتوانند ادامه حیات بدهند باید عادتهای تنفسی اشتباه خودشان را تصحیح کنند.

از کنترل کردن تنفس می آموزیم که قادر هستیم انرژی و نیروی حیاتی خود را افزایش دهیم و از طرف دیگر، تنفس کردن غلط این نیرو و انرژی حیاتی را کاهش می دهد و در همه بیماریها را به سوی ما می گشاید.

تمدن و شهرنشینی، روش تنفس کردن ما انسانها را تغییر داده است و شمار بسیار کمی از مردم در دنیای امروز به طور صحیح تنفس می کنند و نتایج این تنفس غلط در افراد ضعیف، سینه های منقبض شده، شانه های افتاده و انواع گوناگون بیماریهای تنفسی قابل رویت است.

اساس و پایه سلامتی انسان داشتن جریان خون سالم است و تنفس راهی است که از طریق آن می توانید عمل اکسیژن رسانی بدن را به خوبی انجام دهید. با جریان الکتریکی هر سلول بدن تحریک می شود. تنفس همچنین جریان مواد لنفاوی که شامل گلبولهای سفید خون می باشد را تحریک می کند. سیستم لنفاوی سیستم دفع مواد زاید بدن می باشد که هر سلول توسط یک لنف احاطه شده است. و میزان مایع لنفاوی چهار برابر میزان خون می باشد. خون اکسیژن و مواد غذایی را برای مویرگها می برد که عمل پخش و توزیع مواد غذایی لنفهای اطراف سلولها را بر عهده دارند. سلولها فقط موادی را جذب می کنند که مورد نیازشان است و سموم را از همین راه دفع می کنند. سلولهای مرده و دیگر سموم باید توسط سیستم لنفاوی دفع شوند و این سیستم فقط توسط تنفس صحیح فعال می شود.

همان طوری که در سیستم گردش خون بدن تلمبه ای به نام قلب وجود دارد، سیستم لنفاوی بدن نیز از راه تنفس عمیق و جنبش عضلانی به حرکت در میاید.

فقط سلامت جسمی بدن وابسته به تنفس صحیح نیست، بلکه قدرت ذهنی، شادمانی، کنترل اعصاب، قدرت بینایی خوب و رشد معنوی وابسته به تنفس صحیح می باشد. به همین دلیل علم تنفس یکی از مهمترین دروسی است که در کشورهای شرقی تدریس می شود. با کنترل تنفس خود نه تنها می توانیم بیماریهایمان را درمان کنیم، بلکه می توانیم مواردی نظیر ترس، نگرانی و احساسات بد را از خود دور کنیم. اگرچه عمل تنفس به صورت خودکار و طبیعی صورت می گیرد اما کنترل کردن عملکردهای تنفسی موضوع بسیار مهمی است.

برگرفته از کتاب مبانی یوگا (نهال معرفت) نوشته استاد مهرانگیز نظری نوکانی صفحه 193-195

Sainayoga وب‌سایت

‫2 نظر

  • مینا گفت:

    خیلی عالی ♥️

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *